O tym co mnie wciągnęło i pochłonęło. Oraz o tym, przez co zupełnie nie dało się przebrnąć.
Blog > Komentarze do wpisu

"Klaskać jedną ręką" Anthony Burges

Anthony Burgess jest chyba najbardziej znany jako autor "Mechanicznej pomarańczy", znany jest również pod pseudonimem Joseph Kell.

Bohaterowie książki to młode małżeństwo mieszkające w małej miejscowości w Anglii, zaledwie kilka lat po wojnie. Narratorką jest żona, teoretycznie dość prosta dziewczyna, mąż natomiast obdarzony jest, jak to twierdzi towarzyszka życia, "fotograficzną" pamięcią. I dzięki tej pamięci zaczyna wygrywać teleturnieje. Życie zaczyna się dla bohaterki zmieniać, trudno stwierdzić czy na lepsze, gdy się ma u boku mężczyznę o tak dziwnej osobowości.

Anthony Burgess opisuje bardzo zwykłe rzeczy, nie ma wampirów, morderstw i namiętnego romansu. Ale książka napisana jest w taki sposób, że ma się wrażenie iż czyta się książkę z pierwszej dziesiątki bestsellerów. Główna bohaterka używa prostego języka do opisu swojego życia, ale jej spostrzeżenia i opinie nie są bynajmniej naiwne i oczywiste. Autor wkłada w usta bohaterki niejednokrotnie bardzo trafne spostrzeżenia i bardzo mądre wnioski.

Warto sięgnąć.

piątek, 10 czerwca 2016, przegrzebek

Polecane wpisy